Kategorie
- Mięsa
- Grill
- Zupy
- Dla dzieci
- Ciepłe dodatki do obiadu
- Dużo i do syta
- Dania bez mięsa
- Ryby i owoce morza
- Kluchy, pierogi & naleśniki
- Zapiekanki
- Makarony
- Pizze
- Przekąski i przystawki
- Domowe wędliny
- Sałatki i surówki
- Dietetyczne
- Sosy i dipy
- Napoje & koktajle
- Przetwory
- Ciasta i desery
- Święta i okazje
- Moim okiem

Przepisy i relacja z warsztatów w Akademii Smaku Sokołów
Środa, 22 marca 2017 Łatwe Tanie
Przygotowanie
Warsztaty w Akademii Smaku Sokołów
Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się w urokliwym Dworku Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej, gdzie mieści się Akademia Smaku Sokołów. Jadąc tam spodziewałam się standardowych warsztatów kulinarnych, na których zazwyczaj od razu zabieramy się „do roboty” ale na miejscu okazało się, że najpierw stworzymy przepis na….. urzeczywistnianie postanowień, dotyczących między innymi dbania o siebie i właściwej diety.


Pierwszą część warsztatów prowadziły Luiza Olichwier-Skwierawska certyfikowany trener Design Thinking z firmy Lotnia oraz przedstawicielki firmy Sokołów S.A. Aleksandra Chalimoniuk oraz Sylwia Miszczuk odpowiadające w Spółce za PR i HR. Wspólnie z innymi uczestnikami brałam udział w naprawdę ciekawym szkoleniu dzięki, któremu poznałam kilka narzędzi pozwalających na definiowanie celu i układanie planu jego realizacji. Podczas warsztatów prowadzące zapoznały nas z narzędziami rozwoju osobistego i metodą myślenia projektowego Mówiliśmy o swoich sposobach jak sobie radzić z porażkami i jak nagradzać się za sukcesy, nawet te małe :) Dzięki temu szkoleniu zapewne łatwiej będzie mi wdrażać w życie moje postanowienia.

Oczywiście zaplanowana była też część kulinarna, Mistrzem ceremonii był Szef Kuchni Sokołów Dominik Moskalenko, który przygotował dla nas przepisy na pyszne dania. Wspólnie zrobiliśmy sałatkę Cezar podaną w lżejszej wersji – z Filetem maślanym Sokołów oraz dressingiem jogurtowym, danie główne stanowiła nowa propozycja w asortymencie Sokołowa – dziczyzna, mięso niezwykle wartościowe pod względem odżywczym, zawierające mniejszą ilość kalorii i tłuszczów (nienasyconych i wielonasyconych) oraz dużą ilość łatwostrawnego białka, cennych witamin i składników mineralnych. Mięso z jelenia – smażona polędwica i pieczony comber – zostało podane z kaszotto z płatków owsianych oraz pieczonymi warzywami korzeniowymi. Zwieńczeniem posiłku były kule pozytywnej energii.



Poniżej znajdziecie wszystkie przepisy, które przygotowaliśmy. Uczta była przednia!
Sałata Cezar z Filetem maślanym
Czas przygotowania: 25 minut, porcja dla 6 osób
Składniki:
75 g gęstego jogurtu naturalnego
10 g anchois
2 obrane ząbki czosnku
3 jajka ugotowane na miękko
100 g sera parmezan
bagietka korzenna 1 szt.
1 główka sałaty rzymskiej
½ główki sałaty lodowej
300 g Fileta maślanego Sokołów
sól, świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania:
Na desce drobno pokroić anchois. Nadadzą one niepowtarzalny smak sosu do sałaty, który jest kluczowym elementem sałaty Cezar. Pokrojone rybki przełożyć do miski, dodać jogurt naturalny, drobno posiekany ząbek czosnku, sól i świeżo mielony pieprz do smaku. Wszystko dokładnie wymieszać.
Na rozgrzanym oleju podsmażyć porwaną na kawałki bagietkę korzenną, dodać ząbek czosnku pokrojony w plasterki, podsmażyć. Otrzymamy aromatyczne grzanki.
Sałaty porwać na kawałki i połączyć z przygotowanymi wcześniej składnikami, czyli sosem i grzankami. Na koniec przekroić na pół jajka ugotowane na miękko i ułożyć je na sałatce. Całość obsypać płatkami parmezanu i cienko pokrojonym Filetem maślanym.

Polędwica z jelenia smażona
Comber z jelenia pieczony
Składniki:
Polędwica z jelenia Sokołów
Comber z jelenia Sokołów
3 ząbki czosnku
3-4 gałązki świeżego tymianku
70-100 ml oleju
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Mięso z jelenia osuszyć ręcznikiem papierowym. Ostrym nożem usunąć wszystkie twarde błony - pozwoli to uniknąć kurczenia się mięsa podczas obróbki termicznej. Oczyszczone mięso można zamarynować - w tym celu należy drobno posiekać czosnek i świeży tymianek, dodać niewielką ilość oleju roślinnego, natrzeć mięso. Pozostawić w marynacie ok. godzinę.
Zamarynowane mięso dokładnie oczyścić z marynaty, a następnie przyprawić solą i świeżo mielonym pieprzem. Oba rodzaje mięsa obsmażyć na gorącej patelni na oleju roślinnym lub maśle klarowanym. Kiedy mięso nabierze złotobrązowej barwy, przełożyć je do piekarnika rozgrzanego do 160-170°C.
Polędwica z jelenia będzie się piekła ok. 10-15 minut, w zależności od grubości. Comber z jelenia jest dużo grubszy - musi pozostać w piekarniku ok. 30-40 minut.
Mięso po pieczeniu musi odpocząć, tak by temperatura wewnątrz mięsa ustabilizowała się, dając jednolite wysmażenie na całym przekroju mięśnia.
Kaszotto z płatków owsianych
Składniki:
250 g płatków owsianych
500 ml wywaru warzywnego
50 g natki pietruszki
100 g masła
2 szt. cebuli białej
100 g boczku surowo wędzonego Sokołów
Sposób przygotowania:
Boczek pokroić w drobne paski, cebulę - w drobną kostkę. Boczek podsmażyć w garnku na złoty kolor, następnie dodać cebulę. Smażyć do czasu, kiedy cebula zmięknie i nabierze złocistej barwy. Dodać płatki owsiane i dolać ciepły wywar warzywny.
Wszystko wymieszać, dolewając wywar - płatki będą go sukcesywnie wchłaniały. Kiedy płatki staną się miękkie, dodać świeże masło oraz drobno posiekaną natkę pietruszki. Doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem
Pieczone warzywa korzenne
Składniki:
100 g marchewki
100 g pietruszki (korzeń)
100 g selera (bulwa)
100 g buraków
3 ząbki czosnek
4 gałązki tymianku
Sposób przygotowania:
Obrane umyte warzywa pokroić w nieregularne kształty. Następnie ugotować w osolonej wrzącej wodzie (al dente). Buraki ugotować oddzielnie (zabarwią wodę).
Obgotowane warzywa odcedzić i przełożyć do szerokiego naczynia żaroodpornego. Oblać niewielką ilością oliwy z oliwek, dodać pokrojony czosnek i tymianek. Warzywa oprószyć niewielką ilością soli i świeżo mielonego pieprzu.
Tak przygotowane warzywa wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C na około 10 minut.

Kule pozytywnej energii
Składniki (ok. 20 sztuk):
1 1/3 szklanki mieszanki orzechów (np. migdały, orzechy laskowe, włoskie)
2 szklanki suszonych daktyli, namoczonych godzinę we wrzątku
3-4 łyżki surowego kakao
1 łyżka oleju kokosowego - płynnego
dodatki do obtoczenia: surowe kakao, posiekane orzechy, sezam, nasiona chia, wiórki kokosowe
Sposób przygotowania:
W blenderze zmielić drobno mieszankę orzechów i przesypać ją do większej miski. Odcedzić daktyle, pozostawiając około 50 ml płynu. Daktyle z odrobiną płynu zmiksować w blenderze. Dodać pozostałe składniki. Miksować, aż wszystko się dobrze połączy i powstanie kleista masa.
Masę podzielić na około 20 porcji i uformować kulki. Na koniec obtoczyć je np. w surowym kakao, ziarenkach sezamu, nasionach chia, czy w wiórkach kokosowych. Chłodzić w lodówce.

Organizatorom bardzo dziękuję za zaproszenie, a uczestnikom za miłe towarzystwo i pozytywną energię!

Dodaj swój komentarz
Zaloguj się, aby skomentować przepis.
Komentarze (0)
Bądź pierwszą osobą, która podzieli się z nami swoją opinią.